Etapy wzrostu włosa i fazy łysienia

Łysienie androgenowe jest bardzo łatwo rozpoznać, a to z powodu pojawiających się zakoli i tonsury występującej na czubku głowy.

Etapy wzrostu włosa

Włos zanim urośnie przechodzi przez kilka etapów wzrostu. Wyróżniamy trzy fazy wzrostu. Jest to faza:

  1. Pierwsza – Anagen, która dzieli się na: proanagen, mesanagen i metanagen.
  2. Druga – Katagen.
  3. Trzecia – Telogen.

Faza wzrostu anagen trwa od 2 do 6 lat. Podczas jej trwania włosy rosną. Wzrost następuje przez podział komórek wewnątrz cebulki włosa. 90 procent włosów występujących na skórze głowy znajduje się w fazie wzrostu.
Katagen jest fazą przejściową, która trwa do 4 tygodni. W tym czasie mieszek włosowy kurczy się i kończy swoją aktywność, cebulka włosowa powoli umiera. W tym okresie nie powstają nowe komórki.
Telogen jest ostatnią fazą, w której włos przestaje rosnąć i może w każdej chwili wypaść. Jest to faza spoczynku i wypadania. Faza telogenu trwa kilka miesięcy.

Mieszki włosowe jak również łodyga włosa posiada swój niezależny cykl wzrostu, co sprawia, że cykl wypadania poszczególnych włosów jest rozłożony w czasie i sprawia, że nie ma możliwości utraty wszystkich włosów na raz w tym samym czasie.

Proces wypadania włosów jest zjawiskiem naturalnym i nie powinien stanowić problemu, ale pod warunkiem, że dzienna ilość wypadających włosów nie przekracza 120. Przeciętnie wypada ich codziennie około 100. Jeśli tak jest to nie ma powodu do zmartwienia.
Jeżeli włosy wypadają w większej ilości i na głowie zaczynają pojawiać się bardziej przerzedzone miejsca to mamy do czynienia z pewnymi nieprawidłowościami. Najpewniej jest to łysienie androgenowe, które jeśli wystąpi to wtedy zachodzą pewne odchylenia w zakresie czasu trwania poszczególnych faz wzrostu włosa.
Faza anagenu zostaje znacznie skrócona. Włosy nie rosną i częściej wypadają. W miejscu wypadniętych pojawiają się krótkie nie posiadające barwnika włoski (meszek). Mieszki włosowe zmniejszają się. Wszystkie te działania powodują, że włosy zaczynają nadmiernie wypadać.

Fazy łysienia

Zazwyczaj proces łysienia u różnych osób przebiega według jednego określonego schematu, który został sklasyfikowany przez Norwooda Hamiltona.

  1. W pierwszej początkowej fazie następuje ogólne przerzedzenie czupryny na całej powierzchni głowy, a w szczególności w okolicy czubka głowy i nad czołem. W tym okresie można stosować środki wzmacniające włosy zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz.
  2. Druga faza to tworzenie się zakoli (włosów ubywa w okolicy przedniej części głowy). Linia włosów podnosi się i mamy do czynienia z wysokim czołem. Specjaliści uważają, że jeszcze w tym czasie istnieje szansa na powstrzymanie, a nawet odwrócenie rozpoczętego procesu. Zaleca się stosowanie preparatów farmakologicznych i różnych naturalnych środków. Na tym etapie mamy do czynienia jeszcze z niewielką utratą owłosienia.
  3. Kolejny, bardziej zaawansowany etap pozwala zauważyć w jakim kierunku poszedł rozpoczęty proces ubytku włosów i widać już dokładnie jaka jest wrażliwość na pochodną dihydrotestosteronu. Jest to etap średniozaawansowany. Dochodzi się do niego po kilkunastu latach łysienia. Na tym etapie wszelkie środki, które wcześniej były polecane nie są już skuteczne i nie chronią przed utratą włosów. Lekarze zalecają wykonanie przeszczepu włosów.
  4. W końcowym etapie dochodzi do prawie całkowitego wyłysienia. Włosy utrzymują się jedynie na niewielkiej powierzchni (za uszami, oraz z tyłu w okolicy potylicy). Jest to bardzo zaawansowane stadium łysienia, które nie nadaje się do leczenia farmakologicznego. Pozostaje jedynie przeszczep włosów.