Zakola

Nadmiernie wypadające włosy powodują, że włosy zaczynają się szybko przerzedzać i w miejscu, w którym kiedyś rosły pojawiają się puste, bezwłosowe place. Problem w większości dotyczy mężczyzn, ale dotyka choć w dużo mniejszym stopniu także kobiety. Sprawa jest na tyle poważna, że może mieć negatywny wpływ na psychikę osób dotkniętych tym problemem. Często u mężczyzn, jak również u kobiet robią się zakola, typowe mogą być powodem łysienia androgenowego. Najczęściej na ich powstanie mają wpływ uwarunkowania genetyczne. Problem jest szczególnie ważny, ponieważ w dzisiejszych czasach zakola w młodym wieku są coraz powszechniejszym zjawiskiem.

Czym są zakola?

Jedną z bardziej charakterystycznych oznak łysienia androgenowego jest powstanie tzw. wysokiego czoła. Z przodu głowy nad czołem w okolicy skroni zaczynają pojawiać się zakola. Czasami miejsce bez włosów powstaje na czubku głowy i nosi nazwę tonsury. Z biegiem czasu powierzchnie bez włosów powiększają się i w pewnym momencie mogą się nawet połączyć, co sprawia, że łysa pozostaje prawie cała głowa.

Za pojawienie się zakoli odpowiada tzw. gen łysienia, który jest dziedziczony po przodkach. Uważa się, że jest on przyczyną wystąpienia łysienia androgenowego typu męskiego. Toczący się proces łysienia typu męskiego i pojawianie się zakoli, oraz tonsury to proces postępujący i nieodwracalny. Na rynku znajdują się różne preparaty, które można stosować i które mogą powodować odrost włosów, ale ich działanie jest chwilowe i trwa jedynie do momentu stosowania kuracji.

Proces powstawania zakoli jest bardzo różny i u wielu osób dotkniętych nadmiernym wypadaniem włosów przebiega z bardzo różnym nasileniem (u jednych wolniej, a u drugich szybciej). Zwykle trwa od 15 do 20 lat.

Problem wypadających włosów jest bardzo poważny. Jak bardzo mogą świadczyć o tym setki wypowiedzi internautów na forach poświęconych łysieniu. Wielu młodych mężczyzn wręcz nastolatków obserwuje u siebie pierwsze objawy łysienia w postaci powiększających się zakoli i rozpaczliwie poszukuje metod leczenia.
Występowanie zakoli najbardziej dotyka kobiety, którym najtrudniej jest się pogodzić z faktem ich występowania. Niestety jak już wcześniej napisałam trwający już proces trudno jest zahamować, a wszystkie stosowane leki działają tylko w momencie ich stosowania.

Sposoby na zakola

W zależności od zaawansowania i stopnia uciążliwości problemu można przyjąć różne formy leczenia, poniżej przedstawiamy je w kolejności od najmniej do najbardziej inwazyjnych i co za tym idzie kosztownych:

  • zmiany w diecie i aktywności fizycznej, suplementacja
  • stosowanie wcierek w miejscach zakoli, produkty zawierające Minoxidil i inne substancje aktywne
  • stosowanie grzebienia laserowego
  • środki Propecia / Finasteryd (mogą nieznacznie cofnąć zakola, skutecznie powstrzymają ich progresję)
  • transplantacja włosów